شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۱۰:۳۱

یارانه ۷۵ درصدی دولت برای گازسوز کردن مسافربرهای شخصی و اینترنتی

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: طرح تبدیل خودروهای مسافربر شخصی که با دوگانه‌سوز کردن تاکسی‌های اینترنتی از اسفند سال ۱۳۹۹ آغاز شده بود، اکنون برای خودروهای آژانس با اعطای یارانه دولتی به میزان ۷۵ درصد از هزینه مورد نیاز اجرا می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، به نقل از ایرنا، حمید قاسمی‌ ده‌چشمه‌یی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، ادامه داد: تاکنون بیش از ۳۵ هزار خودرو شخصی اعلامی از سوی وزارت کشور در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند. این کار در ادامه طرح ملی و مصوبه شورای اقتصاد برای تبدیل خودروهای عمومی به دوگانه‌سوز (بنزین _ سی‌ان‌جی) اجرا خواهد شد. البته در بخش تبدیل خودروهای مسافربر شخصی دارای ظرفیت محدودی است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به اینکه اولویت برای ماشین‌های مسافربر شخصی پرمصرف است، افزود: لیست این ماشین‌ها از جانب وزارت کشور به وزارت نفت اعلام شده و ماشین‌های اعلام شده می‌توانند از یارانه دولتی این طرح که حدود ۷۵ درصد از هزینه‌های تبدیل است، استفاده کنند.

وی گفت: برای ماشین‌های شامل طرح، پیامک واجد شرایط بودن استفاده از این طرح ارسال خواهد شد و مالکان این خودروها می‌توانند تنها با مراجعه به سایت GCR.NIOPDC.IR اقدام به ثبت‌نام و نوبت‌گیری در کارگاه‌های تبدیل کنند.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به اینکه از خرداد ماه سال ۹۹ و  ابتدای طرح تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار خودروی عمومی در این سایت ثبت‌نام کرده‌اند که حدود ۱۳۵ هزار خودرو واجد شرایط استفاده از تسهیلات طرح بوده‌اند، افزود: مالکان خودروها هر چه سریعتر برای ثبت‌نام در این سایت به آن مراجعه کرده و نوبت خود را دریافت کنند.

قاسمی با تاکید بر آمادگی ۲۸۰ کارگاه‌ مجاز، گفت: این امکان وجود دارد تا در صورت نیاز تعداد این کارگاه‌ها نیز افزایش پیدا کند اما ظرفیت کافی برای تبدیل ماشین‌های ثبت‌نامی در حال حاضر در کشور وجود دارد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران زمان انتظار برای تبدیل را حدود دو هفته تا یک ماه برای خودروهای مسافربر شخصی اعلام کرد.

قاسمی افزود: تاکسی‌های اینترنتی، آژانس‌ها و مسافربرهای بین شهری و روستایی از طریق فهرستی که وزارت کشور به وزارت نفت ارائه کرده، تبدیل خواهند شد و احتمال دارد در آینده این فرصت برای سایر مسافربرهای شخصی نیز بر اساس اولویت پرمصرف بودن فراهم شود.

وی همچنین با تأکید بر آمادگی زیرساخت‌ها در این سامانه برای دریافت اطلاعات و سرعت گرفتن کار ثبت‌نام، گفت: پیمانکاران طرح نیز هم‌زمان به اطلاعات پنل این سامانه دسترسی دارند و می‌توانند برای کارگاه‌ها و تأمین کالا و مباحث مالی برنامه‌ریزی کنند.

قاسمی تاکید کرد: هم‌اکنون به طور میانگین روزانه ۲۳ میلیون مترمکعب گاز سی‌ان‌جی در کشور توزیع می‌شود که با توجه به زیرساخت‌های موجود امکان افزایش این رقم تا روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب نیز وجود دارد.

به گزارش ایرنا، بر اساس مصوبه شورای اقتصاد، طرح رایگان گازسوز کردن یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودرو عمومی شامل ون، تاکسی و وانت‌بار از اواخر سال ۹۸ آغاز شده و تاکنون ۱۰۰ هزار خودرو دوگانه شده‌اند.

اکنون نیز طرح گازسوز کردن خودروهای مسافربر آژانس و اینترنتی در حال اجرا است و منابع مورد نیاز برای اجرای این طرح از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت مایع و جایگزینی آن با گاز تامین می‌شود.

m