شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ | ساعت ۱۰:۰۷

سهم ۲ درصدی منطقه همدان از سوخت پاک مصرفی کل کشور

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه همدان، امین روستایی مدیر منطقه در این باره گفت: با مصرف سوخت پاک در بخش حمل‌و‌نقل به میزان اشاره شده، در پایان سال گذشته حدود ۱۴۹ میلیون لیتر در مصرف بنزین صرفه جویی شد.

روستایی افزود: در ۳۶۶ روز سال ۹۹، حدود هشت میلیارد و ۱۴ میلیون مترمکعب سی‌ان‌جی در کشور مصرف شد که به نسبت رقم مصرفی منطقه، سهم استان همدان از مصرف کل کشور به ۲/۰۴ درصد رسیده است.

وی با اشاره به مقایسه اعداد و ارقام مصرفی سوخت پاک سال ۹۹ با سال قبل از آن، از افزایش بیش از نه درصدی مصرف این فرآورده در سطح منطقه در سال ۹۹ خبر داد.

این مقام مسئول تصریح کرد: در طول سال ۹۹، بیشترین میزان مصرف سی‌ان‌جی با حدود ۱۶میلیون مترمکعب به اسفند ماه و کمترین آن با نه میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب به فروردین ماه اختصاص داشت.

مدیر منطقه همدان همچنین از مصرف ۱۴میلیون مترمکعبی سی‌ان‌جی در ۳۱ روز فروردین ماه سال ۱۴۰۰ و افزایش ۴۴ درصدی آن نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و افزود: هم اکنون از ۲۶۴ نازل عرضه سوخت گاز طبیعی فشرده در جایگاه‌های عرضه منطقه، ۲۳۶ نازل فعال و مابقی در حالت رزرو و آماده به کار هستند.

روستایی خاطر نشان کرد: در حال حاضر در ۴۷ جایگاه منطقه همدان، سی‌ان‌جی عرضه می‌شود که از این تعداد ۲۵ جایگاه تک منظوره (سی‌ان‌جی) و ۲۲ جایگاه دو منظوره (فرآورده مایع و سی‌ان‌جی) است.

وی تاکید کرد: نقش پررنگ طرح گازسوز کردن رایگان خودروهای عمومی و همچنین خودروهای اینترنتی و آژانس‌ها که وزارت نفت هزینه‌های آن را به عهده گرفته است، در ترویج و گسترش استفاده از سی‌ان‌جی مشهود است و این اقدام ارزشمند به طور قطع در کاهش هزینه‌های خانوار و سبد اقتصادی استفاده‌کنندگان علاوه بر مزایای زیست محیطی اثر مهمی داشته است.

این مقام مسئول اذعان کرد: روند رو به افزایش گازسوز کردن رایگان خودروهای عمومی تاکسی و وانت‌بار که این روزها سرعت بیشتری به خود گرفته، بخش حمل‌و‌نقل را بیش از پیش به سمت مصرف این سوخت سوق می‌دهد.

مدیر منطقه همدان ضمن تاکید به اینکه  افزایش تعداد جایگاه‌های عرضه‌کننده سی‌ان‌جی در دستور کار قرار دارد، عنوان کرد: پیشنهاد شده که در مناطق فاقد دسترسی به سوخت پاک، شهرهای دارای موقعیت‌های جغرافیایی و محورهای مواصلاتی مهم برای متقاضیان، زیرساخت‌ها و زمین از طریق شهرداری‌ها و تجهیزات توزیع از سوی وزارت نفت تأمین شود که در صورت تأیید و تصویب، سهم سی‌ان‌جی در سبد سوختی افزایش بیشتری را تجربه خواهد کرد.

m