شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ساعت ۰۱:۱۶

بومی‌سازی ۸۰ درصد از تجهیزات سی‌ان‌جی در کشور

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به اینکه ۷۵ تا ۸۰ درصد از تجهیزات سی‌ان‌جی در کشور بومی‌سازی شده است، گفت: تاکنون بر اساس ثبت‌نام‌هایی که انجام شده ۱۷۷ هزار خودرو عمومی در کشور به دوگانه‌سوز تبدیل شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، به نقل از میزان، محمدحسین باقری با اشاره به تعداد خودرو‌های دوگانه سوز شده در کشور، گفت: بر اساس مصوبه شورای اقتصادی موظف هستیم که یک میلیون و ۲۰۶ هزار خودرو را به دوگانه سوز تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: تاکنون بر اساس ثبت‌نام‌هایی که انجام شده ۱۷۷ هزار خودرو عمومی در کشور به سیستم دوگانه سوز تبدیل شده اند.

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در سراسر کشور هفت پیمانکار داریم که اقدامات مربوط به دوگانه‌سوز شدن خودروها را انجام می‌دهند که این پیمانکاران نیز با ۳۴۳ کارگاه جهت تبدیل خودروها قرارداد منعقد کرده‌اند.

۱۲هزار خودرو در نوبت دوگانه‌سوز شدن

 باقری با بیان این که ۱۲ هزار خودرو در نوبت برای تبدیل به دوگانه سوز شدن هستند، افزود: ۲۰ هزار خودرو در مرحله انتخاب کارگاه جهت تبدیل شدن به دوگانه سوز هستند.

صرفه جویی ۱۸۰ میلیون لیتر بنزین

وی بیان کرد: بر اساس آمار به دست آمده ۱۸۰ میلیون لیتر بنزین بابت تبدیل خودرو‌های بنزینی به سی‌ان‌جی صرفه‌جویی شده است.

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اظهار داشت: با تبدیل شدن بیشتر خودرو‌ها به سوخت سی‌ان‌جی به چرخه صرفه‌جویی همچنان اضافه می‌شود و ماهانه به این میزان صرفه‌جویی نیز افزوده می‌شود.

باقری در مورد بومی‌سازی تجهیزات جایگاه‌های سی‌ان‌جی در کشور گفت: در بحث جایگاه‌های سی‌ان‌جی حدود چهار الی پنج تامین‌کننده تجهیزات داخلی داریم که بر این اساس ۷۵ تا ۸۰ درصد تجهیزات سی‌ان‌جی در کشور بومی‌سازی اتفاق افتاده است.

مشکلی برای تامین جایگاه‌های سی ان جی وجود ندارد

وی ادامه داد: در زمینه تامین جایگاه‌های سی‌ان‌جی هیچ گونه مشکلی وجود ندارد.

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی خاطر نشان کرد: در بحث ساخت قطعات برای تبدیل خودرو‌ها به لحاظ تولید مخازن جایگاهی ۱۰۰ درصد خودکفا هستیم.

باقری در رابطه با کیت خودرو‌ها گفت: کیت نسل یک کاملاً بومی‌سازی است و هیچ مشکلی در رابطه با آن وجود ندارد. در رابطه با کیت نسل چهار در حال حاضر شرکت‌های تامین کننده داخلی فرایند بومی سازی آن‌ها را انجام می‌دهند که پیشرفت‌های بسیار خوبی در این زمینه به دست آمده است.

وی ادامه داد: مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو با این شرکت‌ها در ارتباط هستند و سازمان ملی استاندارد نیز به کارشان نظارت دارد امیدواریم اگر تاییدیه‌های لازم را دریافت کنند در بحث کیت نسل چهار هم پیشرفت‌های خوبی اتفاق افتاده لذا به محض دریافت تأئیدیه‌های نوع تولیدشان از مراجع ذی‌صلاح می‌توانیم کیت نسل چهار را جایگزین کیت نسل یک کنیم.

برای احداث جایگاه سی ان جی هیچ محدودیتی نداریم

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: هر زمان که بخش خصوصی بخواهد جایگاه سی‌ان‌جی احداث کند مجوز آن را صادر خواهیم کرد و همچنین کارمزد ویژه برای آن پرداخت خواهد شد.

باقری با بیان اینکه برای احداث جایگاه سی‌ان‌جی هیچ محدودیتی نداریم، افزود: متقاضیان اگر درخواستی برای احداث داشته باشند مطابق قوانین شرکت ملی پخش در بحث احداث جایگاه ها، با کارمزد ویژه می‌توانند جایگاه احداث کنند.

مصرف متوسط سی‌ان‌جی در کشور روزانه ۲۳ میلیون متر مکعب است

وی ادامه داد: در حال حاضر مصرف متوسط سی‌ان‌جی در کشور روزانه ۲۳ میلیون متر مکعب است که معادل ۲۳ میلیون لیتر بنزین است.

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد: از مردم و مالکان خودرو‌های دوگانه سوز خواهش می‌کنیم تا جایی که امکان دارد از سوخت سی‌ان‌جی استفاده کنند تا هم اقتصاد خانوارشان را تحت تاثیر قرار دهند و هم صرفه جویی کلان بنزین اتفاق بیفتد و از طرفی هم کاهش آلودگی هوا را داشته باشد.

باقری گفت: سوخت سی‌ان‌جی با توجه به ذاتش ذرات معلق ندارد لذا باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: تعداد دو هزار و ۴۰۰ جایگاه فعال سی‌ان‌جی در کشور وجود دارد که هر چقدر مراجعه کننده وجود داشته باشد پاسخگوی نیاز آن‌ها خواهیم بود.

m