شرکت آریا صنعت بیستون
پنج شنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ساعت ۰۰:۴۵

نماینده مجلس: برای کاهش مصرف گاز، باید برق هسته‌ای تولید کنیم

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: در حال حاضر ما ۱۰۰۰ مگاوات تولید برق از نیروگاه اتمی بوشهر داریم و در آینده باید درصد معقولی را به تولید برق هسته‌ای اختصاص دهیم و گاز را کمتر مصرف کنیم.

فریدون عباسی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره لزوم احداث نیروگاه هسته‌ای در کشور اظهار داشت: سبد انرژی هر کشوری باید متنوع باشد تا ایمن و اطمینان‌بخش باشد، یعنی برای اینکه کشورها تولید انرژی پایدار داشته باشند باید مطمئن باشند که از منابع خود چطور می‌توانند استفاده کرده و تولید برق پایدار داشته باشند. کشور ما در سال‌های اخیر پیشرفت‌های خوبی در این حوزه داشته است.

وی افزود: پیش‌نیاز پیشرفت در هر کشوری انرژی برق است یعنی اگر نیروی برق در اختیار باشد همه صنایع حتی صنعت نفت به کار می‌افتد، بنابراین سرمایه‌گذاری برای تولید برق در کشور طی سال‌های گذشته صورت گرفته زیرا تنوع انرژی مدنظر بوده است. اکنون دنیا به سمت انرژی تجدیدپذیر می‌رود و از باد و خورشید برای تولید برق استفاده می‌کند، بنابراین در صورتی که فناوری‌ها پیشرفت کنند و استفاده از این منابع انرژی مقرون به صرفه باشد، ما نیز باید روی این حوزه متمرکز شویم و علاوه بر آن نیروگاه‌های دیگر را نیز همپای آنها توسعه دهیم. تا زمانی که این منابع در دسترس نیستند مثل زمان تاریکی و یا زمانی که وزش کافی باد نداریم، جایگزین باشند، در صورتی که فناوری‌ها را بروز کنیم برق هسته‌ای نیز یکی از منابعی است که می‌توان به آن اطمینان کرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: خوشبختانه کشور ما به شرایطی رسیده که می‌تواند درصد خوبی از فناوری را در داخل کشور داشته باشد یعنی در حدی هستیم که می‌توانیم چرخه سوخت و طراحی رآکتور را داشته باشته باشیم. اکنون از ایمنی بالایی در صنایع برخورداریم، مجموع اینها این امکان را فراهم می‌کند که به سمت هسته‌ای شدن بیشتر برق حرکت کنیم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر ۱۰ سال از راه‌اندازی واحد یک نیروگاه بوشهر می‌گذرد و این باعث شده که ما متخصصان لازم جهت تعمیرات، بهره‌برداری و طراحی را در کشور داشته باشیم، از این رو می‌توانیم با بهره‌گیری از امکانات موجود در جهان سرمایه‌گذاری لازم را داشته و انرژی هسته‌ای را توسعه داده و آینده کشور را در حوزه برق تضمین کنیم.

او ادامه داد: در حال حاضر ما ۱۰۰۰ مگاوات تولید برق از نیروگاه اتمی بوشهر داریم و در آینده باید درصد معقولی را به تولید برق هسته‌ای اختصاص دهیم و گاز را کمتر مصرف کنیم، بعضا گفته می‌شود چون کشور ما گاز ارزان در اختیار دارد نیازی به دیگر منابع تولید انرژی ندارد در حالی که باید گاز تبدیل به محصولات دیگر شود. از ترکیب کربن و هیدروژن و یا خود کربن و هیدروژن می‌توانیم استفاده کرده و نیازهای دیگر را پاسخ دهیم، این ماده در آینده گران‌بهاتر خواهد شد، به همین دلیل باید از سوزاندن آن صرفنظر شده و به سمت برق هسته‌ای برویم.

وی خاطرنشان کرد: اکنون همه کشورهای پیشرفته از انرژی هسته‌ای برای تولید برق استفاده می‌کنند، مثلا در روسیه و ارمنستان این صنعت توسعه یافته است، کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارسی در چند سال اخیر از تولید برق هسته‌ای دارند، پاکستان، هند و چین به مقدار زیاد از این برق استفاده می‌کنند. آلمان، فرانسه، انگلیس و فنلاند تولید برق اتمی دارند، امریکا کشوری است که از تعداد زیادی نیروگاه هسته‌ای دارد، در  استرالیا، ژاپن، کره شمالی و جنوبی و برزیل نیروگاه‌های هسته‌ای را شاهدیم، در کل در ابتدای قرن ۲۱ اکثر کشورها جهت تولید برق از هسته‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند و در آینده شاهد توسعه آن در همه کشورها هستیم، بنابراین ما نیز نباید عقب بمانیم.

m